| Co 5 latek powinien umieć | Historia medycyny

Co 5 latek powinien umieć

Historia medycyny

Historia medycyny pierwotnie była bardzo ściśle związana z religią. Ta ostatnia wywarła zresztą na nią ogromny wpływ. W średniowieczu na przykład medycyna, a zwłaszcza ta związana z chirurgią, dostępna była jedynie osobom duchownym. Przez wiele lat ta dyscyplina nauki uprawiana była w zaciszu klasztorów. Później wiele się zmieniło, chociaż wiedza medyków nie była zbyt duża. […]

Historia medycyny
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

medycyna (22)Historia medycyny pierwotnie była bardzo ściśle związana z religią. Ta ostatnia wywarła zresztą na nią ogromny wpływ. W średniowieczu na przykład medycyna, a zwłaszcza ta związana z chirurgią, dostępna była jedynie osobom duchownym. Przez wiele lat ta dyscyplina nauki uprawiana była w zaciszu klasztorów.

Później wiele się zmieniło, chociaż wiedza medyków nie była zbyt duża. W ciele ludzkim doszukiwali się tak zwanych humorów i twierdzili, ze choroby biorą się z ich braku lub nadmiaru. Ponadto niespecjalnie dbali o czystość i higienę, toteż niejednokrotnie medycyna kojarzyła się wyłącznie ze śmiercią.
Przełomem było odkrycie wirusów i bakterii, a potem antybiotyków, które skutecznie pomagały w leczeniu wielu groźnych chorób. Jednak i współcześnie medycyna wiąże się z religią, jak choćby wśród świadków Jehowy, którzy z przyczyn religijnych zabraniają przetaczania krwi. Inaczej działają na przykład modlitwy do świętych w katolicyzmie – dają czasem efekt placebo, ważny dla współczesnej medycyny.

Ciekawe wpisy o zdrowiu i medycynie:

recommended